קערת סוקולנטים

תקופת הקורונה הביאה איתה הרבה זמן בבית, שאפשר לנצל לתחביבים ועיסוקים שאנו לא מספיקים להתפנות אליהם בחיי היומיום, אז צמחים זה משהו שתמיד טוב בבית ובמיוחד כאלו שלא מצריכים הרבה אור, מים ויחס, סוקולנטים כמובן.  סוקולנטים הם צמחים פיסוליים, מגיעים במגוון צורות, טקסטורות, גוונים ופרחים בנוסף הם עמידים מאוד, חלקם אוהבים צל, חלקם יותר אור אך כולם דורשים מעט מים ומינימום תחזוקה. קערה המכילה אוסף סוקולנטים על שולחן במרפסת או בכל פינה אחרת בבית או בגינה תיצור מראה מרשים, מגוון ומרגש.

אז איך עושים זאת?

בחרו לכם קערה שאתם אוהבים, מעץ, זכוכית קרמיקה או בטון, עדיף שתהיה עם פתח ניקוז בתחתית, היא צריכה להיות מספיק גדולה על מנת שתכיל סוגים שונים של סוקולנטים ועדיין יהיה להם שטח להתרבות, תכונה של הסוקולנטים היא שהם מתרבים ומתפשטים בהתאם לתנאים והם יתאימו את עצמם לשטח שניתן להם.

אדמה, ניתן למצוא במשתלות מצעים ייעודיים, אך הסוקולנטים יסתדרו טוב גם בתערובת גן רגילה בתוספת אבני טוף או אבני חצץ לאוורור נוסף בכדי למנוע מהאדמה להתגבש.

בחרו לכם פזרו שכבה מנקזת של אבני טוף או חצץ דק. הוסיפו שכבה של אדמה, הוציאו בזהירות את השתילים שקניתם ושימרו על גוש שורשים שלם (מומלץ להשקותו לפני, כדי להוציא בקלות), הניחו את הסוקולנטים בקערה, באופן שנראה לכם הכי נכון לעין, עם גוש השורשים, פזרו מסביבו ומעליהם אדמה עד אחד ס"מ משפת הכלי. ניתן לחפות בשכבה נוספת של אבני טוף דק או חלוקי נחל כדי לשמור על לחות המצע. השקו רק ביום שלמחרת השתילה או אחרי כמה ימים. כמובן שאשפר להוסיף צמחי בית נוספים.

מגוון סוקולנטים במשתלה | סימפל סטודיו

מתי להשקות את הסוקולנטים?

הסוקולנטים הם צמחים בעלי עלים וגבעולים עבים ובשרניים והם לא צריכים להיות מושקים כמו צמח בית אופייני שיש בבית. הם יכולים להסתדר עם פחות מים וליהנות מאדמה מנוקזת היטב. האדמה צריכה להרגיש קרירה ולחה למגע, אבל לא רוויה ואף פעם לא בוצית.

טיפ איך תדעו מתי להשקות, היעזרו בקיסם עץ ונעצו אותו במצע לעומק 3-4 ס"מ. אם הקיסם ייצא יבש בעומק הזה, אפשר להשקות.

סוקולנטים אוהבים מזג אוויר חם. הם לא רוצים להיות במזג אוויר קר מדי. הניחו אותם במקום שבו הם יכולים ליהנות מתאורה וקרינה ישירה של שמש במשך חצי יום.

ישנם סוקולנטים שזקוקים ליותר הצללה וקרינה חזקה ומממושכת באזורים חמים תגרום לנזק, לכן כשאת קונים את הסוקולנטים שאתם אוהבים רצוי שתשאלו לאיזה תנאי אור ושמש הם זקוקים.

הימנעו משתילה קרובה מדי של צמחים שכן צריכים להיות כמה סנטימטרים בין הצמחים, כך שיהיה להם מקום לגדול ולא לחנוק אחד את השני. גם ככה כשהצמיחה תקרה באופן טבעי שילוב הצמחים ייראה יפה וטבעי יותר.

סוקולנטים מורכבים ממשפחות רבות ומגוונות, מינים וזנים רבים, חלקם זקופים ופיסוליים, חלקם משתרעים, חלקם בעלי קוצים וחלקם חלקים. כל אחד והייחודיות שלו, כל אחד והאופי שלו. שלבו בקערה סוגים שונים ותהיה לכם קערה ייחודית ומלאת קסם.

קערת סוקולנטים | סימפל סטודיו